تبلیغات
مقالات دریایی اساتید و دانشجویان علوم و فنون دریایی - بحران زیست محیطی ناشی از ورود پسابهای شهری به اكوسیستم های آبهای شیرین ( مطالعۀ موردی – رودخانه كارون )
سه شنبه 16 فروردین 1390

بحران زیست محیطی ناشی از ورود پسابهای شهری به اكوسیستم های آبهای شیرین ( مطالعۀ موردی – رودخانه كارون )

• نوشته شده توسط: دریا دریایی

بحران زیست محیطی ناشی از ورود پسابهای شهری به اكوسیستم های آبهای شیرین ( مطالعۀ موردی – رودخانه كارون ) 


سال انتشار: 1385
نوع ارایه: پوستر
محل انتشار:
سومین همایش ملی بحرانهای زیست محیطی ایران و راهكارهای بهبود آنها
نویسنده‌گان:
لعبت تقوی - سیدمحمدباقر نبوی - احمد سواری - سیدهادی خاتمی
زبان مقاله: فارسی

بحران زیست محیطی ناشی از ورود پسابهای شهری به اكوسیستم های آبهای شیرین ( مطالعۀ موردی – رودخانه كارون )

نویسنده‌گان:

[ لعبت تقوی ] - كارشناس ارشد علوم محیط زیست
[ سیدمحمدباقر نبوی ] - دكتری علوم دریایی و ریاست دانشكده محیط زیست دانشگاه علوم دریایی خرمشهر
[ احمد سواری ] - دكتری اقیانوس شناسی ، دانشیار و رئیس دانشگاه علوم دریایی خرمشهر
[ سیدهادی خاتمی ] - دكتری محیط ریست ، استادیار دانشگاه

خلاصه مقاله:

از آنجا كه آبهای سطحی منابع اصلی تأمین كننده آب جهت مصارف مختلف خانگی، شهری، كشاورزی و صنعتی را تشكیل می دهند، لذا آلوده شده آنها توسط انواع آلاینده ها نظیر زه آبهای اراضی كشاورزی، پسابهای صنعتی، شهری و خانگی اثرات سوء و جبران ناپذیری بر این منابع حیاتی وارد می نماید و از طرفی سلامتی و بهداشت جوامع را به خطر می اندازد، اگر چه تصفیه و سالم ساختن مجدد آن سبب صرف هزینه گزافی خواهدگردید . از مهم ترین اثرات ورود پساب به رودخانه می توان به كاهش اكسیژن محلول، پیدایش بوهای زننده در اثر اكسیداسیون غیر هواری، مهاجرت یا مرگ ومیر آبزیان، ممانعت از نفوذ نور خورشید جهت انجام عمل فتوسنتز، ورود مقادیر زیادی مواد مغذی مانند تركیباته ازته و فسفاته و ورود عوامل بیماریزا به آب را اشاره نمود .
در سالهای اخیر اجرای طرحهای توسعۀ كشاورزی و صنعتی در خوزستان بویژه اطراف رودخانه كارون بدون در نظر گرفتن اثرات زیست محیطی آنها همراه با رشد روزافزون جمعیت موجب شده است كه حجم پسابهای صنعتی، شهری و زهابهای كشاورزی كه به كارون می ریزد هر ساله افزایش یابد بطوریكه سالانه یك میلیاردو ششصد میلیون متر مكعب پساب كشاورزی، دویست میلیون متر مكعب پساب صنعتی و صدو شصت میلیون متر مكعب پساب شهری و هزاران متر مكعب پساب بیمارستانی به كارون می ریزد كه توجه بیشتر به كیفیت آب آن را ایجاب می كند . از میان شاخص های مختلفی كه برای تعیین كیفیت آب وجود دارد، از بی مهرگان كفزی ماكروبنتوزی جهت بررسی تاثیر پساب بركیفیت آب رودخانه كارون استفاده گردید چرا كه این موجودات به سبب نحوۀ خاص زندگی كه دارند و اینكه فاقد حركتهای سریع و جابجایی های زیاد می باشند لذا در بررسی های زیست محیطی دارای اهمیت ویژه ای هستند . از آنجائیكه خصوصیات و ویژگی های یك ارگانیزم با افزایش درجه آلودگی مشخص تر می شود ؛ لذا بعضی از ارگانیسم های مناطق با آلودگی شدید، در صورت افزایش آلودگی و حذف شدن سریع گونه های حساس، بقا می یابند و از این موجودات می توان بعنوان شاخص زیستی در مشخص نمودن میزان آلودگی آبها استفاده نمود . برخی موجودات ماكروبنتوزی شاخص از جمله راسته بهاره ها، و خانوادۀ توبیفیسیده و شیرونومیده می توانند به گونه ای حساس و دقیق شرایط كیفی آبها را در هر منطقه تعیین نمایند و می توانند همانند یك ایینه بازگو كنندۀ شرایط حاكم بر اكوسیستم عمل نمایند . در این راستا تعیین تركیب و تنوع بی مهرگان رودخانه كارون به منظور مشخص نمودن شاخص های زیستی و تعیین كلاسۀ كیفی آب در طی سالهای 83-84 انجام گرفت . در پژوهش انجام شده روش استفاده از شاخص های بیولوژیك و تطبیق نتایج حاصل از آن با دو فاكتور فیزیكوشیمیایی شاخص (DO-BOD ) توأماً بكار گرفته شد تا اشتباهات و خطاها به حداقل امكان كاهش یابد .


كلمات كلیدی:

رودخانه كارون – آلودگی – نشانگرهای ماكروبنتوزی


نظرات()  
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر